Nakliye Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde çoğunlukla zaruri sebeplerden gerçekleşen taşınma konusunda “Nakliye ücreti nasıl hesaplanır?” sorusunun cevabı merak edilmektedir. Zaten büyük bir telaşı beraberinde getiren taşınma işlemi, ekonomik olarak da kaygı uyandırmaktadır. Nakliye ücretlerini belirleyen çok sayıda değişken var. Bu bakımdan bu konuda inceleme yapılmadan kesin cevap vermek zordur.

Web siteleren kullanıcı bilgileri girişiyle yapılan hesaplama yöntemleri tahmini olur. Ancak evden eve nakliyat fiyatlarının neye göre belirlendiğini bilmek bu konuda aydınlatıcı olabilir. Nakliye ücretleri konusunda şu faktörler önemlidir.

* Aradaki mesafe

*Kat sayısı

*Nakliye için gerekli personel

*Asansör kullanımı

Paketleme işleminin firma tarafından gerçekleştirilmesi  nakliye fiyatlarını etkileyecektir.

Şehir İçi Nakliye Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

 

Taşınma ücretlerinde ilk önce; montajı ve demontajı gerçekleştirilecek mobilyalar vardır.  Ambalajlanacak eşyalar ve oda sayısı bulunmaktadır. Sonrada; bulunulan kat, nakliye personeli sayısı, asansör veya merdiven kullanımı.. Kat sayısına göre ayarlanan asansörlü sistemin gerektiği durumlarda nakliye fiyatları farklı olacaktır.

Şehir içi nakliye ücretlerini belirleyen önemli bir diğer faktör ise park sorunudur. Taşınma işleminin gerçekleşeceği bina veya bloğun bulunduğu alanda park alanının bulunması önemlidir. Nakliye aracının park etmesinin mümkün olmadığı durumlarda fiyatları değiştiren farklı ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır. En önemli belirleyicilerden bir diğeri aradaki mesafedir.

 

Şehir Dışı Nakliye Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Son olarak şehir dışı nakliye ücretleri devreye girer. Hesaplama yapılırken şehirlerarası kilometrede önemlidir. Kullanılacak köprü veya otoban giriş ücretleri, yol durumu gibi değişkenler etkili olacaktır. Taşınma işleminin gerçekleşeceği mevsim koşulları da ayrıca ek donanım gerektirecektir. Bazı şehirlere yolculuk süresi günlük ortalama çalışma saatinin üzerinde olabilmektedir.

 

Paketleme Masrafları Nakliye Ücretlerini Nasıl Etkiler?

Paketleme masrafları taşınma bütçesi belirlenirken göz ardı edilen bir konudur. Evde nakliye firmalarının sunduğu paketleme hizmeti, taşınma sürecini kolaylaştırdığı için oldukça tercih edilmektedir. Paketleme işlemi yapılırken özel ambalaj, koli, koruyucu köpük gibi çok sayıda malzemeden yararlanılmaktadır. Çoğunlukla paketleme masrafları genel nakliye ücretleri içerisinde değerlendirilir. Ek olarak esaplanırken; harcanacak süre, çalışan sayısı ve paketleme giderleride dikkate alınır