Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yardımı ihtiyacı olan vatandaşlara devlet tarafından iki farklı barınma desteği yapılmaktadır. Birincisi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı SYDV’lerce yardıma muhtaç ailelere verilmektedir. Diğeri, kentsel dönüşüm sebebiyle zorunlu taşınma durumlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca sağlanmaktadır. Her iki kurumun ortak amacı dar gelirliye kira yardımı yaparak yaşam koşullarını iyileştirmektir.

Günümüz koşullarında yeni bir eve taşınmak pek çok masrafı beraberinde getirmektedir. Yaşadıkları binalar risk altında olan vatandaşlar için taşınma masrafları zorunlu bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Kentsel dönüşüm gibi elde olmayan bir meseleden dolayı aileler mağduriyet yaşayabilmektedir. Buna karşın Devlet, kentsel dönüşüm kira yardımı müracaatında bulunanlara yardım eli uzatmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Evi kentsel dönüşüme giren ev sahipleri ve kiracılara devlet tarafından yapılan maddi destektir. 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu uyarınca deprem riski raporu alıp binalarının riskli yapı olduğunu kanıtlayanlara verilmektedir. Bu kapsamda kiracılar kentsel dönüşüm taşınma yardımından, ev sahipleri ise kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Başvuru için gereken koşulları sağlayan vatandaşlar, müracaatlarını bağlı bulundukları belediyelere yapmalıdırlar. Başvurusu sırasında nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru dilekçesi, risk raporu, tapu belgesi ve banka bilgileri gereklidir. Ayrıca başvuru sahibi son üç aya ait, kendi adına olan bir faturayı belgelemelidir. İstenilen evraklar riskli binanın yıkımını takip eden üç ay içerisinde müracaat merkezlerine ulaştırılmalıdır.

2022 Kira Yardımı Ne Kadar?

Başvurusu olumlu olarak değerlendirilen vatandaşlara 18 ay süreyle ödeme yapılmaktadır. Aylık olarak banka hesaplarına yatan ücretler, bağlı bulunulan şehre göre değişkenlik göstermektedir. TÜFE’ye göre artan 2022 kira yardımı ödemeleri 715 ile 1500 TL arasında değişim göstermektedir. Taşınma yardımı almaya hak kazanan vatandaşlara ise 2022 yılı itibariyle ortalama 2500 TL ödenecektir.

Kira Yardımı Ne Kadar?