Belediye Taşınma Yardımı Nedir?

Belediye taşınma yardımı, kentsel dönüşüm ve köye dönüş olmak üzere iki farklı durum için yapılmaktadır. Evi veya işyeri kentsel dönüşüm kapsamına giren vatandaşlar, bağlı bulundukları belediyelere başvurarak yardımdan faydalanabilirler. Köye dönüş yardımı ise büyükşehirlerden memleketlerine dönmek isteyen vatandaşları teşvik etmek için düzenlenmiştir. Her iki destek türü için farklı prosedürler bulunmaktadır. Taşınmaya karar veren pek çok vatandaş, ekonomik yükü hafifletmek için çeşitli destek arayışlarına girmektedir. Gerekli kriterleri sağlayan ve bağlı bulunduğu belediyelere başvuru yapan herkes taşınma yardımlarından yararlanabilecektir. Fakat başvuru usullerinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Belediye nakliye yardımı; nakit desteği, kamyon, kamyonet, şoför, otobüs bileti olarak ihtiyaca göre yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Belediye Taşınma Yardımı Nasıl Alınır? Kentsel Dönüşüm Belediye Taşınma Yardımı

Ev veya işyerlerinden kentsel dönüşüm sebebiyle ayrılmak zorunda kalan vatandaşlara devlet tarafından nakliye yardımı sağlanmaktadır. Yardımın amacı; hem zorunlu nedenlerle taşınmak zorunda kalan vatandaşların yükünü hafifletmek hem de süreci hızlandırmaktır. Bunun için 6306 sayılı yasa kapsamında, ev veya işyerinizin sözleşmeyle tahliyesine karar verilmiş olması gerekmektedir. Kentsel dönüşüm taşınma yardımı, yaşanılan şehre ve nüfus oranına göre değişkenlik göstermektedir. 2022 yılı itibariyle kentsel dönüşüm taşınma yardımı fiyatları 1070 ile 2000 TL arasında değişmektedir. Konut veya işyeri sahipleri ve konut veya işyeri kiracıları için başvuru evrakları farklılık göstermektedir. Başvurular belediyelere ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine yapılmalıdır.

Köye Dönüş Belediye Taşınma Yardımı Nasıl Alınır? Köye Dönüş Belediye Taşınma Yardımı

Memlekete dönüş veya köye dönüş projesi, büyükşehirlerden göç etmek isteyen vatandaşların yararlanabileceği taşınma yardımlarıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı göç desteği, memleketlerine dönüp tarımlara uğraşmak isteyen vatandaşlara sunulmaktadır. Ayrıca 30 yaş altı olup da memleketlerinde iş kurmak isteyen vatandaşlara 30.000 TL hibe sağlanmaktadır.
Başvuru koşulları dâhilinde olan ve gerekli belgeleri hazırlayan vatandaşlar, belediyeler aracılığıyla başvurularını tamamlayabilir. Ayrıca tersine göç büroları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla da başvuru yapılabilir. Fakat bu yardım türünde nakit para söz konusu değildir. İncelemelerin sonucunda belediye taşınma yardımı almaya hak kazanan vatandaşlara nakliye aracı ve şoför desteği sağlanmaktadır.