Taşınma Tazminatı Alınır Mı?

Taşınma sebebiyle işten ayrılacak pek çok kişi taşınma tazminatı alıp alamayacağını merak ediyor. Tayin veya iş değişikliği nedeniyle gerçekleşen taşınma durumlarında tazminat hakkı olup olmadığı gündeme geliyor. Fakat iş kanununda taşınma sebebiyle gerçekleşen işten ayrılmalarda tazminat hakkı alınabileceğine dair düzenleme bulunmuyor. Tazminat alabilmek için işveren tarafından işten çıkarılmış olunması gerekiyor.

Taşınma işlemi zaruri sebeplerden kaynaklanıyor olsa bile, iş sözleşmesini sona erdirmek için yeterli olmuyor. Çalışan açısından şahsi olan bu karar karşısında işverenin tazminat ödeme gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Kişinin kıdem tazminatı alabilmek için şahsi nedenlerin dışında haklı gerekçelerinin olması gerekiyor. Çalışan, taşınmak için istifa ettiğinde tazminat hakkından feragat etmiş oluyor.

Şehir Değişikliklerinde Taşınma Tazminatı Hakkı Olur Mu?

İşyeri açısından keyfi bir neden olan taşınma durumlarında sorumluluk çalışanın üzerinde oluyor. Pek çok kişi farklı bir şehirdeki şubeye atama veya tayin olmak isteyebiliyor. Kendi açısından haklı sebepleri olsa dahi şehir değişikliklerinde işverenin tazminat yükümlülüğü bulunmuyor. Dolayısıyla çalışanların şehir değişikliklerinde işten ayrılması için istifa etmeleri gerekiyor.

Çalışan İstifa Etmesi Durumunda Tazminat Alabilir Mi?

Çalışanın kendi isteğiyle işten ayrılması durumlarında kesinlikle tazminat hakkı yoktur. Ortada geçerli neden yokken istifa edilmesinin sonuçları iş kanununda net olarak belirtilmiştir. Ancak kadın çalışanın evlendikten sonraki bir yıl içerisinde ayrılması halinde ve zorunlu askerlik durumlarında tazminat alınabilir. Derhal fesih hakkı için diğer haklı sebepler iş kanunun 24. maddesinde belirtilmiştir.

Emekliliği hak ettiğine dair gerekli belgeleri sunan çalışanlar, istifa etmeleri halinde kıdem tazminatı alacaklardır. Bunun için ilk sigorta girişinden itibaren 15 yıl geçmiş ve 3600 sigorta prim günü sayısına ulaşmış olmak gerekmektedir. Diğer tüm adres değişikliği, il veya ülke değişikliği durumları çalışanın şahsi kararlarıdır. İşveren tarafından taşınma tazminatı ödemesi yapılmayacaktır.